Medytacja - czym tak naprawdę jest?

Feelpower Posty 1006

Medytacja to proces poznawania siebie, uspokajania ciała i wyciszania umysłu. Jest to zagłębienie się we własne myśli, emocje – poprzez poznanie ich, akceptację i wyciszenie.

Jest to metoda od wieków stosowana i doceniana w religiach wschodnich, a obecnie bardzo znana i używana na całym świecie w życiu codziennym. Poznawanie, wyciszanie się za pomocą medytacji jest bardzo skutecznym sposobem odprężenia. W trakcie medytacji uczysz swój umysł dystansu i akceptacji samego siebie. Jest pomocna również przy problemach zdrowotnych, takich jak nadciśnienie, depresja, bezsenność, PMS, migreny czy stany lękowe. Korzyści zdrowotne medytacji są możliwe do osiągnięcia przez każdego. Najczęstszymi dostrzeganymi i odczuwalnymi efektami jest zmniejszenie poziomu stresu na co dzień, lepszy, głębszy sen oraz zmniejszenie odczuwania negatywnych, często trudnych emocji. Gdy zaczniesz medytować regularnie, pierwsze zmiany możesz zauważyć po kilku dniach. Poczujesz się dużo bardziej zrelaksowany, odprężony i spokojny na co dzień. 

Jak medytować?

Najlepiej zacząć od krótkich sesji medytacyjnych – na początku proponuję codziennie po około 5 minut. Zaplanuj ten rytuał i przeznacz na to czas tak, aby stał się przyjemnym nawykiem. Wyłącz wszystkie zbędne rozpraszacze jak telefony, zegarki, zadbaj o komfort dla siebie i względną ciszę.

Następnie usiądź wygodnie, tak abyś był świadomy, lecz nie usnął. Dla mnie idealną pozycją do medytacji jest siedzenie ze skrzyżowanymi nogami na pufie do medytacji. Taka pozycja pozwala mi skupić się na procesie, bez znużenia lub senności.

Zamknij oczy i zacznij oddychać świadomie. Zrób wdech nosem i wydech ustami. Zacznij liczyć oddechy. Skup się tylko na nich. Pozwól, aby myśli przepływały Ci przez umysł, lecz nie skupiaj się na nich. Spokojnie, z uwagą licz oddechy. Po chwili spraw, aby wydech ustami z każdym kolejnym razem był dłuższy i spokojniejszy. Wyobraź sobie, jakbyś trzymał cienką słomkę w ustach i przez nią robił wydech. Spraw, aby oddech się wydłużał, stawał się coraz powolniejszy, spokojniejszy. Rób wdech nosem i wydech ustami. Licz coraz wolniej i wolniej.

Nasz umysł jest przepełniony myślami i problemami, lecz jest to jedna z najprostszych technik, która pozwala się skoncentrować, skupić na liczeniu oraz oddychaniu, dzięki temu nie koncentrujesz się na swoich myślach. Po chwili możesz zorientować się, że uspokoiłeś się, wyciszyłeś i zdystansowałeś.

Zapraszam do spróbowania medytacji już dziś!

 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień